Przychodnia Okulistyczna
Soczewki progresywne
Pragniesz uwolnić się od noszenia dwóch par okularów, ciągłego ich zmieniania, gubienia i zapominania o jednej z nich? Krępuje Cię zakładanie okularów do czytania i konieczność częstego ich zmieniania na okulary do dali?
Rozwiązaniem mogą być okulary z soczewkami progresywnymi.
Soczewki progresywne zapewniają wyraźne i ostre widzenie na każdą odległość. Dzięki nim, nosisz tylko jedną parę okularów bez konieczności ich zmieniania. Moc soczewek progresywnych zmienia się płynnie w zależności od tego, z jakiej części soczewki korzysta oko. Patrząc na przedmioty znajdujące się w dużej odległości użytkownik korzysta z górnej części soczewki, zapewniającej dobre widzenie dali. Przy patrzeniu na przedmioty będące blisko oczu (np. w czasie czytania) użytkownik wykorzystuje dolną część soczewki, która gwarantuje ostre widzenie bliży. Przy patrzeniu na obiekty średnio oddalone od oczu (np. w czasie pracy przy ekranie komputerowym) – wykorzystywany jest środkowy obszar soczewki (tzw. kanał progresji) zapewniający ostre widzenie dla odległości pośrednich. W ten sposób soczewki progresywne umożliwiają wyraźne i płynne widzenie we wszystkich odległościach a patrzenie przez okulary jest bardziej naturalne.
Ponadto, soczewki progresywne również działają na korzyść użytkownika jeśli chodzi o wygląd, ponieważ różne strefy widzenia nie są tak wyraźnie odgraniczone od siebie jak w soczewkach dwuogniskowych. Soczewki progresywne nie zniekształcają wyglądu oczu i na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia od okularów z soczewkami jednoogniskowymi.
Soczewki progresywne pozwalają cieszyć się dobrym komfortem widzenia również w czasie uprawiania sportu lub jazdy samochodem.
Zalety okularów progresywnych:
- wiele obszarów korekcji w jednej soczewce
- wygodne widzenie obiektów z bliska i z daleka,
- najlepszy komfort widzenia
- niezauważalne granice poszczególnych obszarów,
- estetyczny wygląd
- nadają się do aktywności sportowej, rekreacyjnej i do jazdy samochodem
- uwalniają od problemów z koniecznością posiadania dwóch par okularów (ciągłe zmienianie, zapominanie, gubienie okularów)
Dobór odpowiednich okularów progresywnych wymaga konsultacji z doświadczonym okulistą oraz optykiem. Bardzo ważne jest dokładne ustalenie mocy soczewek, określenie punktu bliży (np. z jakiej odległości czytamy) oraz odległości pośredniej (np. odległości od monitora komputerowego). Równie ważny jest wybór rodzaju soczewek progresywnych w zależności od indywidualnych cech i potrzeb użytkownika oraz dobranie odpowiedniej oprawy okularowej.
Do okularów progresywnych, nawet tych najlepszych należy się zaadaptować. Zajmuje to w zależności od indywidualnych predyspozycji użytkownika, rodzaju wady wzroku i typu (konstrukcji) soczewek najczęściej do kilku / kilkunastu dni. W niektórych przypadkach może być niemal natychmiastowe w innych może potrwać nawet do miesiąca. W tym czasie mózg musi przyzwyczaić się do “widzenia progresywnego”, a użytkownik uczy się nowych nawyków spojrzenia oraz skupiania wzroku na pożądanej odległości. Doświadczenie uczy, że im szybciej i bardziej konsekwentnie rozpoczyna się proces adaptacji tym większe szanse na komfortowe widzenie.