Rejestracja
01.03.2018

Pomoce optyczne dla osób słabo widzących

W przypadku wielu schorzeń oczu nawet właściwa korekcja okularowa nie poprawia jakości widzenia. Wynika to stąd, że nawet ostry obraz (zapewniony przez właściwie dobrane okulary) nie może być prawidłowo odczytany przez uszkodzoną siatkówkę. Dotyczy to najczęściej pacjentów z rozpoznaniem:

  • Jaskry
  • AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem)
  • Zaćmy
  • Chorób degeneracyjnych siatkówki
  • Odwarstwienia siatkówki
  • Retinopatii cukrzycowej

Pacjenci często nie radzą sobie z czynnościami dnia codziennego, czytaniem, oglądaniem telewizji lub orientacją w terenie. W wyniku tych trudności dochodzi do stopniowego ograniczenia kontaktów, zubożenia życia rodzinnego i marginalizacji społecznej.
POMOCE  OPTYCZNE mogą skutecznie poprawić zdolność widzenia i zapobiegać skutkom osłabienia wzroku nawet wtedy gdy zwykłe okulary nie przynoszą poprawy.
Do dyspozycji pacjentów są bardzo różne pomoce optyczne, takie jak:

  • lupy służące przede wszystkim do czytania i pisania. Niektóre z nich zaopatrzone są w podświetlenie ledowe, które dodatkowo wzmacnia kontrast tekstu. Lupy mogą być wykorzystywane nie tylko w domu, bywają bardzo pomocne np. W sklepie – choćby do sprawdzenia daty przydatności produktu do spożycia czy ceny, jak i na przystanku – do sprawdzenia rozkładu jazdy śródków transportu. Ich niewątpliwą zaletą jest cena – są niedrogie i nie potrzebją baterii.
  • okulary lupowe, czyli lupy wmontowane w klasyczne oprawy okularów przeznaczone przede wszystkim o czytania czy oglądania przedmiotów (np. Zdęć bądź map) położonych blisko, ich zaletą jest uże pole widzenia. Przydatne również do widzenia w odległości pośredniej – np. pracy z komputerem.
  • monookulary, stosowane najczęściej do dali, przydatny do oglądania szczegołów, np. Rozpoznawania nazw ulic, produktów w witrynach sklepowych. Z powodzeniem stosowany również do widzenia bliskiego, np. Czytania cenników czy karty dania w restauracji. Monookular montowany jest w oprawie klasycznych okularów, do widzenia jednoocznego.
  • binokulary, stosowane zarówno do bliskiego jak i dalekiego oglądania przedmiotu. Posiadają system regulacji ostrości widzenia w zależności od odlełości obserwowanego przedmiotu. Nadają się zarówno do czytania książki, jak i oglądania telewizji.

Bardzo ważną rolę spełnia też odpowiednie oświetlenie (lampy, podświetlane lupy – ułatwiające czytanie tekstów, w których użyto małej czcionki, ulotek, map, czy wykonywanie robótek ręcznych lub prac biurowych). Niezwykle ważne jest zatem fachowe doradztwo oraz odpowiedni dobór tych wyrobów tak, aby jak najlepiej służyły użytkownikowi.

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przewiduje refundację pomocy optycznych. Skorzystanie z refundacji powoduje znaczne lub całkowite zredukowanie kosztów zakupu dobranych pomocy.

Skontaktuj się z nami

Administratorem danych osobowych jest INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do prawidłowego wykonywania usług. Dane będą przetwarzane w celu ochrony stanu zdrowia, świadczenia usług medycznych, leczenia przez osoby trudniące się zawodowo leczeniem lub świadczeniem innych usług medycznych, zarządzania udzielaniem usług medycznych w INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do tych danych i prawo ich poprawiania.
allians
medica polska
nfz
świetlikowo