Przychodnia Okulistyczna
Ortokorekcja
ORTOKOREKCJA
Jest to szansa na dobre widzenie bez użycia okularów lub soczewek kontaktowych.
- korekcja wady w trakcie snu
- doskonałe widzenie podczas dnia
- hamowanie postępu krótkowzroczności
- minimalna inwazyjność
- możliwość zastosowania u dzieci
- odwracalność zmian na rogówce
- w ciągu dnia oko "jest wolne".
Ortokorekcja to niechirurgiczna metoda korekcji małej i średniej krótkowzroczności oraz małego astygmatyzmu. Soczewki ortokeratologiczne to soczewki twarde gazoprzepuszczalne, które używane są tylko podczas snu. W trakcie gdy pacjent śpi, pod wpływem indywidualnie dobranej soczewki, następuje modelowanie rogówki, tak aby podczas dnia nie były konieczne okulary. Soczewki ortokeratologiczne są przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Jak to działa?
Mechanizm działania soczewek polega na delikatnym ucisku centralnej części rogówki, co powoduje jej spłaszczenie i zogniskowanie obrazu na siatkówce. Soczewki zakłada się na noc zgodnie z wyznaczonym przez specjalistę rytmem. Cały proces korekcji jest całkowicie odwracalny, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu.
Ortokorekcja polecana jest przede wszystkim u dzieci i młodzieży gdyż nie tylko koryguje wadę wzroku, ale przyczynia się do jej zahamowania. W okresie dojrzewania u większości dzieci obserwujemy intensywny wzrost, co prowadzi również do osiowego wydłużania się gałki ocznej. Często w tym okresie wada postępuje w szybkim tempie, ponieważ rosnąca osiowo gałka oczna przesuwa ogniskowanie obrazu w centrum jeszcze dalej od siatkówki, zwiększając wadę wzroku.W licznych pracach naukowych potwierdzono, że stosując ortokorekcję wada wzroku narasta o około 50% wolniej, lub nie narasta w ogóle.
Ortosoczewki polecane są osobom prowadzącym aktywny tryb życia, sportowcom uprawiającym sporty kontaktowe oraz osobom pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach.
W trakcie pierwszej wizyty zostanie przeprowadzony dokładny wywiad. Zostaną ocenione wskazania i przeciwwskazania do zastosowania metody. Następnie zostaną wykonane badanie refrakcji, dokładny pomiar rogówki i ogólna ocena przedniego odcinka oka. Jeśli nie zostaną stwierdzone przeciwwskazania, zamawiana jest indywidualna soczewka zaprojektowana specjalnie dla Pacjenta.
Ortosoczewki zostaną dobrane i zamówione po przeprowadzeniu kompleksowych badań wzroku
- Badanie refrakcji
- Badanie ostrości wzroku
- Topografia rogówki
- Tonometria czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
- Badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej