Rejestracja
01.03.2018

NADWRAŻLIWOŚĆ NA ŚWIATŁO (ŚWIATŁOWSTRĘT)

Nadwrażliwość na światło lub jej poważniejsza postać – światłowstręt – jest częstym problemem osób zgłaszających się po pomoc do okulisty. Niezależnie od przyczyny, nadwrażliwość powoduje dyskomfort, a nawet ból, pieczenie i łzawienie oczu. Nawet gdy ekspozycja światła jet niewielka, konieczne staje się odruchowe zmrużenie oczu, a czasem nawet ich zamknięcie. Przypadłość może być problemem przemijającym, związanym na przykład z istniejącym stanem zapalnym, migreną czy zmęczeniem. Jeżeli jednak objawy nie mijają samoistnie, należy niezwłocznie udać się do okulisty w celu ustalenia przyczyny nadwrażliwości oraz wdrożenia leczenia okulistycznego.

Przed nadwrażliwością na światło można się jednak zabezpieczyć nosząc odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Warto rozważyć zastosowanie filtrów optycznych, poprawiających komfort widzenia. Pacjent ze światłowstrętem ma do wyboru kilka rozwiązań.

OKULARY  FOTOCHROMATYCZNE

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne mają stałe zabarwienie w tym samym odcieniu, niezależnie od stopnia natężenia światła w pomieszczeniu bądź na zewnątrz. Alternatywą stają się okulary fotochromatyczne, czyli okulary, których soczewki zmieniają barwę w zależności od intensywności dostarczanego do oczu światła. W jasny, słoneczny dzień soczewki fotochromatyczne, w miarę wzrostu intensywności światła słonecznego, stają się się ciemniejsze, natomiast gdy ekspozycja światła staje się mniejsza – ciemnieją w odpowiednim do warunków stopniu, by ciemnych pomieszczeniach stać się zupełnie jasnymi. Nowoczesne odmiany szkieł fotochromatycznych bardzo szybko adaptują się do intensywności oświetlenia, maksymalnie skracając okres przejścia przyciemnionego szkła w szkło o normalnej barwie.

W starszych soczewkach wadą był dłuższy czas potrzebny do przystosowania się okularów do danych warunków oświetleniowych. Zmiana barwy zanim soczewki zmieniały się z jasnej do ciemnej i odwrotnie mógł trwać nawet kila minut, co bywało niezwykle irytujące dla użytkownika. Obecnie, soczewki fotochromatyczne zmieniają swój stopień zaciemnienia niemal natychmiast w zależności od panujących warunków oświetleniowych. 

Soczewki fotochromatyczne są częściowo refundowane przez NFZ.

OKULARY  PRZYCIEMNIONE  NA  STAŁE

Okulary te mają stałe zabarwienie – bez zależności od intensywności światła słonecznego – zawsze mają ten sam odcień soczewki. Stopień przyciemnienia soczewek może być różny, w zależności od indywidualnego wyboru klienta i warunków, w jakich konkretne okulary znajdą zastosowanie. Im barwa szkła jest ciemniejsza, tym przepuszczalność promieni słonecznych jest mniejsza.

FILTRY:  BLUE  BLOCKER  I  POLARYZACYJNE

Zadaniem okularów z filtrem blue blocker jest blokowanie światła niebieskiego, które może doprowadzić do trwałego uszkodzenia fotoreceptorów siatkówki, a także spowodować szereg dolegliwości, począwszy od samego dyskomfortu, poprzez suchość oka, pieczenie czy ból. Niebieskie światło jest nieodłącznym elementem naszego życia. Emitowane jest przez urządzenia z najbliższego otoczenia – monitory, telewizory, urządzenia mobilne, a także przez żarówki LED. Degradacji wzroku może zapobiec zakup gotowych okularów z filtrami blue blocker bez mocy optycznej, lub soczewek okularowych, które można wprawić do dowolnie wybranych oprawek.

Soczewki z filtrem blue blocker posiadają widoczne pomarańczowe zabarwienie, a stopień odcinania niebieskiego światła może zostać dobrany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Filtr polaryzacyjny eliminuje zbędne odbicia świetlne od powierzchni płaskich, szczególnie dokuczliwe na przykład na mokrych nawierzchniach. Okulary zaopatrzone w soczewki z filtrem polaryzacyjnym dają wrażenie żywszych kolorów, a widzenie w nich jest bardziej przejrzyste i ostre. Oczy nie są narażone na odblaski świetlne, co szczególnie istotne jest dla kierowców przy mokrych nawierzchniach lub o zmierzchu, a także dla osób, które uprawiają na przykład sporty wodne. Filtry polaryzacyjne nie wymuszają mrużenia oczu, zapobiegają podrażnieniom i zmęczeniu oczu. W zależności od stopnia nadwrażliwości oczu na światło, używamy kilku rodzajów filtrów. Głównym ich zadaniem jest odcięcie części promieniowania, co skutkuje zmniejszeniem wrażliwości na światło i poprawieniem kontrastu.

Dodatkową zaletą okularów z filtrami polaryzacyjnymi jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym UVA, UVB i UVC, co zmniejsza ryzyko wystąpienia lub rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Może to mieć ogromne znaczenie na przykład dla pacjentów z rozpoznaniem AMD.

Skontaktuj się z nami

Administratorem danych osobowych jest INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do prawidłowego wykonywania usług. Dane będą przetwarzane w celu ochrony stanu zdrowia, świadczenia usług medycznych, leczenia przez osoby trudniące się zawodowo leczeniem lub świadczeniem innych usług medycznych, zarządzania udzielaniem usług medycznych w INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do tych danych i prawo ich poprawiania.
allians
medica polska
nfz
świetlikowo